Rate this post

Water Hazards

Jedną z podstawowych rzeczy jakie początkujący gracze powinni opanować, są zasady wychodzenia z przeszkód wodnych. Na polu, niestety, zagrożenie w postaci przeszkody wodnej, powoduje intensywne myślenie o przeszkodzie wodnej, i w 99% przypadków kończy się lądowaniem w rzeczonej przeszkodzie… Taka mała złośliwość ze strony bogów golfa.

Co mamy zrobić, gdy piłka wyląduje w wodzie?
Przeszkoda Wodna:

Reguła mówi, że jeśli trafisz w przeszkodę wodną, możesz nadal zagrać swoją piłkę, pod warunkiem, że jest to fizycznie możliwe. Dzieje się tak dlatego, iż przeszkoda wodna nie jest tożsama z wodą – przeszkodą wodną nazywamy teren oznaczony żółtymi palikami, na który składa się zarówno tzw. ‚przeszkoda terenowa o wilgotności 100%’ (jeziorko, kanałek, lub rzeczka) jak i okoliczne chaszcze, trawy, błota i inne grunta. Dlatego też, jesli piłeczka wyląduje za żółtymi palikami, ale nie zrobi spektakularnego chlup!, tylko wyląduje w błocie albo na jednej, jedynej kępce trawy szcześliwie znajdującej się na środku stawu, wtedy możemy zaryzykować zamoczenie butów i próbować uderzyć.

W przypadku, gdy jest to fizycznie niemożliwe, pozostaje nam już tylko karne uderzenie (liczone jako dodatkowe +1 do wyniku), w ramach którego można:

Zagrać z tego samego miejsca, z którego trafiło się do wody
Dropować piłkę (na czym to dokładnie polega, opiszemy w innym artykule) nie bliżej miejsca, gdzie piłka przecięła linie wody, w linii prostej od dołka, do miejsca ostatniego przecięcia piłki z linią wody (diagram 1)

Golf – przeszkoda wodna
Boczna Przeszkoda Wodna:

Trafienie w boczną przeszkodę (czerwone paliki) wymaga trochę więcej wyobraźni przestrzennej. Nie potrzeba jednak umiejętności geodety czyspecjalnego sprzętu pomiarowego, gdyż większość i tak robi sie na przysłowiowe „oko”:). Oczywiście, jak w przypadku zwykłej przeszkody wodnej, też można próbować grać z wody. Jeśli jednak okaże się to niemożliwe, wtedy, za cenę dodatkowego uderzenia, można grać z tego samego miejsca, z którego trafiło się w wodę, lub skorzystać z dwóch dodatkowych opcji:

Dropować piłkę w odległości max. dwóch kijów od punktu przecięcia piłki z linią wody. Dodatkowo trzeba sobie wyobrazić promień definiowany odległością od dołka do punktu przecięcia piłki z linią wody, a dropować nie możemy bliżej dołka –> nieźle pogięte, ale na obrazku widać wyraźniej o co chodzi:)
Gdy wyznaczymy sobie ten promień definiowany, możemy piłkę dropować po drugiej stronie przeszkody wodnej na podobnych zasadach co w punkcie pierwszym.

Tak, wiemy, że bez pomocy wizualnych nie da rady tego ogarnąć:)

Reguły Golfowe – Boczna przeszkoda wodna

Dobra rada: Czasami przy przeszkodach wodnych mozna zauważyć dość pokaźnych rozmiarów kwadrat wymalowany na trawie farbą, lub zaznaczony w inny sposób. Jest to tak zwany ‚drop zone’, czyli już wyznaczony teren, na którym można dropować piłkę w celu powtórnego uderzenia (oczywiscie z obowiązkowym +1 do wyniku).

I to by było właściwie wszystko, jeśli chodzi o zasady wychodzenia z przeszkód wodnych. Zapraszamy do kontaktu z nami przypadku wszelkich pytań czy wątpliwości, jak i do dzielenia się własnymi doświadczeniami na naszym Facebookowym fanpage-u.