Zakończenie działalności EKOS

Informujemy, że w czerwcu 2022 Stowarzyszenia na Rzecz Ekologii Humanistycznej EKOS zakończyło działalność

Komunikat

XI Regionalny Konkurs Chemiczny „Młody Chemik Eksperymentuje” - podsumowanie

pcc kghmlogo mche Logo PWr 150 Logo PTChem 150

Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej Rok szkolny 2017/2018

IMG 9623W dniach 3 i 17 marca 2018r. na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej odbył się Finał XI Regionalnego Konkursu Chemicznego „Młody Chemik Eksperymentuje”. Tematem wiodącym Konkursu były „Równowagi jonowe w roztworach wodnych”.

Organizatorem Konkursu był Zakład Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Sekcja Dydaktyki Chemii wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Stowarzyszenie EKOS.

W pierwszym etapie, w którym uczestniczyło 129 uczniów z 40 szkół Dolnego Śląska i Wrocławia rozwiązywano zadania teoretyczne z podstaw chemii nieorganicznej. Do drugiego etapu zakwalifikowano 21 uczestników, którzy wykonywali zadania laboratoryjne.

Tradycyjnie podczas konkursu dla uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości przygotowano specjalistyczne wykłady tj. „Poczuj chemię do chemii, czyli o początkach drogi naukowej” – wykład przygotowany i wygłoszony przez mgr inż. Karolinę Kordek z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej oraz wykład „Czy można się ustrzec przed zachorowaniem na raka, czyli jak zdrowo żyć? zaprezentowany przez prof. Alicję Chybicką z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W czasie gdy uczniowie rozwiązywali zadania nauczyciele uczestniczyli w spotkaniach z pracownikami naukowymi uczelni i zaproszonymi gośćmi, podczas których omawiano zagadnienia dotyczące wzajemnej współpracy między uczelnią i szkołami.

Laureatami XI edycji Konkursu Młody Chemik Eksperymentuje zostali:

 • I miejsce Stanisław Reda z Gimnazjum Nr 49 w Zespole Szkół Nr 14 we Wrocławiu;
  Opiekun: mgr Jolanta Tarasiewicz
 • II miejsce - Oliwier Długosz z Powiatowego Gimnazjum Sportowo-Językowego w Trzebnicy ;
  Opiekun: mgr Jolanta Tas
 • III miejsce - Natalia Suchecka z Gimnazjum Nr 10 we Wrocławiu;
  Opiekun: mgr Lucyna Przylibska

Nagrody główne dla laureatów ufundował Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej prof. Andrzej Ożyhar i PCC Rokita SA. Były to:

 • Laptop ASUS, powerbank dla laureata I miejsca
 • Kamera sportowa, opaska Talk Band B3, powerbank dla laureata II miejsca
 • Kamera sportowa, zegarek Xiaomi, powerbank dla laureata III miejsca.

Nagrodę specjalną dla najlepszego Finalisty z Regionu Dolnego Śląska otrzymał Oliwier Długosz z Powiatowego Gimnazjum Sportowo-Językowego w Trzebnicy, której opiekunem jest pani mgr Jolanta Tas. Nagrodę ufundowała Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy ze Szkołami Ponadgimnazjalnymi pani prof. Jadwiga Sołoducho.

Kurator dolnośląski ufundował nagrodę dla nauczyciela, którego uczeń zdobył I miejsce w Konkursie.

Laureaci i Finaliści otrzymali zgodnie z Zarządzeniem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty punkty rekrutacyjne, które będą uwzględniane podczas ubiegania się kandydatów o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych.

Dodatkowo każdy laureat i finalista otrzymał koszulkę z logo Politechniki Wrocławskiej, komplet gier oraz inne upominki. Nagrody dodatkowe ufundowali: Dział Marketingu i Promocji Politechniki Wrocławskiej, Sekcja Dydaktyczna wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Stowarzyszenie EKOS.

Wszystkim uczestnikom Konkursu i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

Konkurs „Młody Chemik Eksperymentuje” był okazją dla uzdolnionej młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności przed egzaminatorami zewnętrznymi w warunkach akademickich oraz promocji Politechniki Wrocławskiej.

Krystyna Gans

Konkurs w obiektywie

Etap I - 3 marca 2018

 

Etap II - 17 marca 2018