Informujemy, że w czerwcu 2022 Stowarzyszenia na Rzecz Ekologii Humanistycznej EKOS zakończyło działalność
My, nauczyciele i dydaktycy chemii z Wrocławia i Dolnego Śląska, czujemy się zobowiązani do dochowania pamięci dr Natalii Wandy Skinder poprzez realizację jej naukowo-dydaktycznej spuścizny.
W dniu 5 listopada 2015r. Zarząd Sekcji Dydaktyki Chemii wrocławskiego oddziału PTCH zorganizował we Wrocławiu uroczystą Sesję memorialno-naukową, którą poprzedziła msza święta odprawiona w Kościele Uniwersyteckim z udziałem Chóru MARIANUM pod dyrekcją Marka Zborowskiego. Uroczyste spotkanie pracowników naukowych wyższych uczelni, nauczycieli, uczniów, przyjaciół i rodziny śp. Natalii Wandy Skinder odbyło się w pięknej sali Oratorium Marianum Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Słowa powitania, życie i działalność naukową na rzecz edukacji chemicznej przedstawiła przewodnicząca Sekcji Dydaktyki Chemii oddziału wrocławskiego PTCH Krystyna Gans. Obecni uczcili pamięć śp. Natalii Skinder minutą ciszy. Koleżanka z ławy szkolnej, prof. Ludwika Sadowska wygłosiła referat „Znaczenie rodziny w kształtowaniu człowieka”, a następnie wspomnienia o śp. Natalii w prezentacji „Postawy moralno-etyczne kształcenia młodzieży” przedstawiła Krystyna Piosik z Gimnazjum w Sułowie. Interesującym uzupełnieniem sesji były wypowiedzi uczestników sesji, uczniów, koleżanek, przyjaciół, rodziny; wszystkich wzruszyła Danuta Mrozińska, która spełniając wolę Zmarłej zadeklamowała wiersz. Bardzo wymowne były słowa siostry- pani Anny Teresińskiej, wg której „Natka dumna była z rozumienia i przeżywania muzyki, malarstwa, z zagłębiania się w tajniki chemii. Wielekroć powtarzała, że życia nie zmarnowała, że jest szczęśliwa, bo we Wrocławiu ma wielu wiernych i oddanych przyjaciół. Choć los u kresu życia wyznaczył Jej inne mieszkanie i towarzystwo, to jednak serce na zawsze zostawiła we Wrocławiu tak jak Piłsudski w Wilnie”.
Nie zapominając o estetyce i elegancji, o szczegółach, o które zawsze troszczyła się dr Natalia Skinder organizatorzy zadbali o należytą oprawę muzyczną. Z programem muzyki dawnej wystąpił jako solista Jerzy Walczak, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Królewskiego Konserwatorium w Hadze. W programie zaprezentował utwory J.S. Bacha – Sarabandę z V Suity na wiolonczelę solo c-moll, Sarabandę z IV Suity na wiolonczelę solo Es-dur oraz „Łabędź” z poematu symfonicznego „Karnawał zwierząt” Camille'a Saint-Saensa.
Uroczystego podsumowania Sesji dokonał Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski, który podkreślał cechy osobowościowe i dokonania w dydaktyce chemii śp. Doktor Skinder. Sprawił również zebranym muzyczną niespodziankę wykonując utwór J.S. Bacha na organach w Oratorium Marianum.
Na zakończenie Sesji przygotowano poczęstunek. Uczestnicy sesji jeszcze długo wspominali Osobę, której tak wiele zawdzięczamy. Jej stanowczy, ale przyjazny przecież głos wciąż jak echo brzmi nam w uszach. Czujemy, że gdzieś „tam z góry” nas sprawdza, może czasami trochę musztruje, poprawia w tym, co robimy, ale jak zawsze życzliwie.
Pozostanie w pamięci tych, którzy mogli i mieli zaszczyt z nią współpracować oraz poznać Jej wielkie serce i zaangażowanie.
„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci i sercach żywych”
(Karol Wojtyła).
Krystyna Gans